A Szent László Napok teljes programja – június 19–25., Nagyvárad

Június 18., vasárnap

9.30 Szent Lászlótól Szent Lászlóig – Két keréken határok nélkül
Indulás: a nagyváradi várból
Érkezés: Szent László biharkeresztesi szobrához

18.00 Lelkünk virágai – Kósa Klára keramikusművész kiállításának megnyitója
Helyszín: nagyváradi vár, Bethlen-terem/ Grota Rosie

Június 19., hétfő

16.30 Koszorúzás Szent László nagyváradi szobránál
Helyszín: Római Katolikus Bazilika

17.30 Szent László-freskók a Kárpát-medencében – Móser Zoltán fotóművész kiállításának megnyitója
Helyszín: Vártemplom

19.00 Nyitógála: ünnepi beszédek és kulturális program. Fellép a Magyar Állami Népi Együttes, közreműködnek a Fölszállott a páva győztesei és a Hagyományok Háza
Helyszín: Szigligeti Színház

Június 20., kedd

15.00 100% made in TRANSILVANIA, CSERNÁTONI DESIGN TÁBOR, Photo Ludens – kiállításmegnyitók
Helyszín: nagyváradi vár, G-épület 

15.45 ArtGenerator 3. – a PKE képzőművészet szakos hallgatóinak kiállítása
Helyszín: nagyváradi vár, M épület

17.00 Design-napi minikonferencia
Helyszín: a Partiumi Keresztény Egyetem új székházának amfiteátruma

19.00 Mercedes design
A budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Formatervező Szakának
kiállításmegnyitója
Helyszín: a Partiumi Keresztény Egyetem új székházának amfiteátruma

19.00 Álom hava – filmbemutató
Helyszín: a Partiumi Keresztény Egyetem díszterme

Június 21., szerda

11.00 – 16.00 A reformáció Váradon – a Váradi Biblia, a váradi vár és a váradi reformáció
Konferencia a reformáció 500. évfordulóján a nagyváradi reformációról
Helyszín: nagyváradi vár, I épület, I emelet

18.00 Szent László legenda – Makoldi Sándor debreceni festőművész kiállításának megnyitója
Helyszín: nagyváradi vár, B épület, I. emelet

19.00 Operettgála
Fellép az Operett Group Project, a Kolozsvári Magyar Operett művészeinek közreműködésével.
Helyszín: nagyváradi vár, nyári színház

18.00 Freedom sörvacsora a Bodegában. Belépő ára 50 lej.
Helyszín: Bodega

Június 22., csütörtök

18.00 Szent László és Nagyvárad régi képeslapokon – albumbemutató
Bemutatja Balázs D. Attila, a kötet szerzője és Nagy József Barna, a Magyar Polgári Egyesület elnöke, a kötet kiadója.
Helyszín: nagyváradi vár, I épület, I emelet, konferenciaterem

20.00 Szent László legendák dzsesszre hangszerelve
Fellép Harry Tavitian, Mizsei Zoltán, Andrejszki Judit, Balázs Elemér Group.
Helyszín: nagyváradi vár, nyári színház

Június 23., péntek

11.00-20.00 Hagyományok kézről kézre – Kézművesvásár
Helyszín: nagyváradi vár, Fejedelmi udvar

12.00 Debrecen és Hajdú- Bihar megye kincsei – kiállításmegnyitó
Helyszín: nagyváradi vár

14.00-20.00 Mesterségbemutatók: kopjafafaragás, bőrdíszművesség, fazakasbemutató, ólomüvegkészítés, szövés
Helyszín: nagyváradi vár, Fejedelmi udvar

15.00 „Szép a páva, mert aranyos a tolla…” –   a Szeredás Népzenei Együttes fellépése
Helyszín: nagyváradi vár, Fejedelmi udvar

15.30 Átadjuk a stafétát – diákpublikációs kötetbemutató
Helyszín: nagyváradi vár, E épület, I emeleti konferenciaterem

16.00 A magyarremetei templom és falképei – Lángi József restaurátor, Emődi Tamás építész előadása
Helyszín: nagyváradi vár, E épület, I emeleti konferenciaterem

 16.00 Látogatás a neológ izraelita temetőben

 17.00 Libavonat gyermekkoncert
Helyszín: nagyváradi vár, Fejedelmi udvar

17.30 Loyal-koncert
Helyszín: nagyváradi vár, nagyszínpad

18.00 Akiknek szívesen tapsoltunk – emlékezés Csíky Ibolya és Varga Vilmos színművészekre
Helyszín: nagyváradi vár, E épület, I emeleti konferenciaterem

19.30 PASO-koncert
Helyszín: nagyváradi vár, nagyszínpad

21.20 Anna and the Barbies-koncert
Helyszín: nagyváradi vár, nagyszínpad

Június 24., szombat

09.00-14.00 Örömfőzés – Magyar ízek kóstolója
Helyszín: nagyváradi vár, várudvar.
A hungarikummá nyilvánított debreceni páros kolbász bemutatása, kóstolója
Helyszín: nagyváradi vár

10.00-20.00 Hagyományok kézről kézre – Kézművesvásár
Helyszín: nagyváradi vár, Fejedelmi udvar

10.00 -19.00 Népgyógyászati sátor
Helyszín: nagyváradi vár, Fejedelmi udvar

10.00-19.00 Középkori élőkép
A X-XI. századi történelem bemutatására, csatajelenetekre, korabeli kézművesmesterségek bemutatójára számíthatnak az érdeklődők.
Helyszín: nagyváradi vár, Fejedelmi udvar

10.00-12.00 Íjászoktatás hagyományőrző íjakkal
Helyszín: Aranyos bástya

10.00-17.00 A Partium Keresztény Egyetem (PKE) információs sátra
Helyszín: nagyváradi vár, Fejedelmi udvar

10.00- 16.00 Vizsolyi nyomda – Papírnyomtatás az Iparművészeti Múzeum segítségével megépített, korhű (XVI-XVII. századi) nyomdagépen.
Helyszín: nagyváradi vár, Bethlen-terem / Grota Rosie

10.00 A keresztény hit és a szuverén Magyarország védelmezője: Szent László, példaérték és üzenet a mához – dr. Kőrösi Mária egyetemi docens előadása.

10.30 Szent László templomok a Kárpát-medencében – dr. Fodor János könyvbemutató és vetítettképes előadás
Helyszín: nagyváradi vár, I épület, I emelet

12.00 Aranykor – filmvetítés
Helyszín: nagyváradi vár, I épület, I emelet

10.30 A Kárpát-medencei Szent László-vetélkedő döntőseinek ünnepélyes díjazása.
Helyszín: nagyváradi vár, Fejedelmi udvar

11.00-16.00 Vártájfutás
Helyszín: vársánc, Füveskert. Rajt-cél: Keleti kapu

11.00–13.00 Elszármazottak találkozója
Helyszín: nagyváradi vár, E épület, I emeleti konferenciaterem

11.00, 14.00 és 16.00 órai indulással: A fejedelmi palota felfedezése – A vármúzeum és a palotaépület megtekintése magyar nyelvű idegenvezetéssel

12.00 A sziklahitű király. Szent László Kárpát-medencei Legendáriuma – könyvbemutató
Helyszín: nagyváradi vár, Könyvház

12.00 Hollóének Hungarica Régizene Együttes
Helyszín: nagyváradi vár, Fejedelmi udvar

12.00 Innováció az oktatásban – dr. Aáry Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosának előadása. Bemutatkozik az Ady Endre Gimnázium Új-Delhiben, a robotolimpián 10. helyezést elért csapata.
Helyszín: nagyváradi vár, I épület, I emelet

12.30 Kölcsönkért kovász – Gáll Tímea kosztoskönyvének bemutatója
Helyszín: nagyváradi vár, várudvar

13.00 az Evilági együttes gyermekkoncertje
Helyszín: nagyváradi vár, Fejedelmi udvar

14.00 Stihl Timbersports Román Országos Bajnokság döntője
Helyszín: nagyváradi vár, várudvar

14.00-20.00 Mesterségbemutatók: kopjafafaragás, bőrdíszművesség, fazakasbemutató, ólomüvegkészítés, szövés
Helyszín: nagyváradi vár, Fejedelmi udvar

14.00-16.00 Íjászoktatás hagyományőrző íjakkal
Helyszín: Aranyos bástya

15.00 Szent László koponyaereklyéjének interdiszciplináris kutatása – dr. habil. Pálfi György PhD, antropológus, tanszékvezető egyetemi docens előadása
Helyszín: nagyváradi vár, E épület, I emeleti konferenciaterem

16.00 Napkelettől napnyugtáig – a Debreceni Hajdú Táncegyüttes fellépése
Helyszín: nagyváradi vár, nyári színház

16.30 Mutass jó példát! – Nőileg közönségtalálkozó
Helyszín: nagyváradi vár, Könyvház

17.00 Szomszédnéni Produkciós Iroda humortársulat fellépése
Helyszín: nagyváradi vár, Fejedelmi udvar

17.30 Szent király, lovagkirály – A Szent László-herma és a koponyaereklye vizsgálatai – Dr. Kristóf Lilla Alida antropológus, paleoradiológus, muzeológus, a Szent László-kutatás szakmai szervezője és a kötet felelős szerkesztőjének előadása és könyvbemutatója
Helyszín: nagyváradi vár- E épület, I emeleti konferenciaterem

18.00–20.00 Hagyományőrző íjakkal íjászoktatás
Helyszín: Aranyos bástya

18.30 Borkóstoló Dúzsi Tamással
Helyszín: nagyváradi vár, Könyvház

19.00 KFT koncert
Helyszín: nagyváradi vár, nagyszínpad

21.00 Demjén Ferenc és zenekara koncert
Helyszín: nagyváradi vár, nagyszínpad

Június 25., vasárnap

09.00-10.00 Szent László vitézeinek felvonulása zenészek és táncosok kíséretében, hirdetve a szent király ünnepét. A felvonulás a Kőrös áruháztól a Fő utcán keresztül, a Kossuth utca érintésével a nagyváradi várig tart.

10.00-20.00 Hagyományok kézről kézre – Kézművesvásár
Helyszín: nagyváradi vár, Fejedelmi udvar

10.00 -19.00 Népgyógyászati sátor
Helyszín: nagyváradi vár, Fejedelmi udvar

10.00- 16.00 Vizsolyi nyomda – Papírnyomtatás az Iparművészeti Múzeum segítségével megépített, korhű (XVI-XVII. század) nyomdagépen
Helyszín: nagyváradi vár, Bethlen-terem/Grota Rosie 

10.00-17.00 A Partium Keresztény Egyetem (PKE) információs sátra
Helyszín: nagyváradi vár, Fejedelmi udvar

10.30 Viselet- és fegyvertörténeti bemutató
Helyszín: nagyváradi vár, Fejedelmi udvar

10.30 A Pece-parti Párizs szecessziós szépségei. Városnézés idegenvezetővel.

11.00-12.00 Nyílt fitneszedzés – Szabadtéri mozgás mindenkinek
Helyszín: nagyváradi vár, nyári színház

11.00, 14.00 és 16.00 órai indulással: A fejedelmi palota felfedezése – A vármúzeum és a palotaépület megtekintése magyar nyelvű idegenvezetéssel.

12.00 Középkori táncok
Helyszín: nagyváradi vár, Fejedelmi udvar

12.30 Szent László király törvényei
Helyszín: nagyváradi vár, Fejedelmi udvar

13.15 Középkori dallamok
Helyszín: nagyváradi vár, Fejedelmi udvar

13.45 Fegyverköpeny-készítés
Helyszín: nagyváradi vár, Fejedelmi udvar

14.00-20.00 Mesterségbemutatók: kopjafafaragás, bőrdíszművesség, fazakasbemutató, ólomüvegkészítés, szövés
Helyszín: nagyváradi vár, Fejedelmi udvar

14.15 Szent László Vitézeinek párviadalai, fegyveres bemutatója
Helyszín: nagyváradi vár, Fejedelmi udvar

14.45 Középkori táncok
Helyszín: nagyváradi vár, Fejedelmi udvar

15.00 A magyarság küldetése Európában – dr. Papp Lajos szívsebész előadása
Helyszín: nagyváradi vár, E épület, I. emeleti konferenciaterem

15.15 Ostromjáték a közönség bevonásával
Helyszín: nagyváradi vár, Fejedelmi udvar

16.00 Tompeti és barátai – gyermekkoncert
Helyszín: nagyváradi vár, Fejedelmi udvar

16.00 Élő múlt a nagyváradi szecessziós Darvas–La Roche-házban – idegenvezetés

17.00 Musica Historica – régizene-koncert
Helyszín: nagyváradi vár, Vártemplom

18.00 Szent László-kvíz – általános műveltségi vetélkedő városalapító szent királyunkról és Nagyváradról
Helyszín: nagyváradi vár, E épület, I emeleti konferenciaterem

18.30 Metropol-koncert
Helyszín: nagyváradi vár, nagyszínpad

21.00 Omega-koncert
Helyszín: nagyváradi vár, nagyszínpad

 

Gyerekprogramok a fejedelmi udvarban

Június 23., péntek
17.00 Libavonat – gyermekkoncert
18.00 Népmeseolvasás gyerekeknek a jurtában 

Június 24., szombat
10.00-19.00 Kézműves játszóház: agyagozás, nemezelés, bőrözés és fonaljátékok
10.00-18.00 Népi játszótér – középkori játékok, ügyességi feladatok
11.00 Középkori vásári attrakciók, az ORT-IKI gólyalábasok közreműködésével
11.30 Székelyföldi Legendárium – mesevetítés. Levetítik a Likaskő, a Babba Mária, a Rétyi Nyír és a Táltos asszony című meséket. Helyszín a Könyvház.
12.00 A sziklahitű király. Szent László Kárpát-medencei Legendáriuma – könyvbemutató. Helyszín a Könyvház.
13.00 Evilági gyermekkoncert
14.00 Középkori vásári attrakciók, az ORT-IKI gólyalábasok közreműködésével
15.00-15.30 Tintaló Cirkusz
15.45-16.15 Tintaló Cirkusz
16.30-17.00 Tintaló Cirkusz
18.00 Népmeseolvasás gyerekeknek a jurtában

Június 25., vasárnap
10.00-10.30 Tintaló Cirkusz
10.45-11.15 Tintaló Cirkusz
11.00 Batu-tá kalandjai – vásári bábjáték. Bemutatja a debreceni Vojtina Bábszínház
11.30-12.00 Tintaló Cirkusz
12.15-12.45 Tintaló Cirkusz
16.00 Tompeti – gyermekkoncert
17.00 Horgászni tilos!
18.00 Népmeseolvasás gyerekeknek a jurtában

Június 24., szombat

Csonka bástya
Helyszín: Kerekítő baba-mama pihenősátor, nagyváradi vár
10.00 Kismamajóga
11.00 Kerekítő bábos torna a Nagyváradi Kerekítő Közösség szervezésében
12.00 Asszonytársi segítők – előadás és beszélgetés a Holdvirág Dúlakör szervezésében
13.30 Az újszülött, csecsemő, gyermek ápolása, nevelése és gyógyítása néphagyományunkban – Bernád Ilona bába, természetgyógyász előadása

Június 25., vasárnap
Helyszín: Kerekítő baba-mama pihenősátor, nagyváradi vár, Csonka-bástya
10.00 Kismamajóga
11.00 Kerekítő bábos torna a Nagyváradi Kerekítő Közösség szervezésében
12.00 Asszonytársi segítők – előadás és beszélgetés a Holdvirág Dúlakör szervezésében
13.00 Gyermekáldás, életadás, természetes szülés-születés a magyar néphagyományban – Bernád Ilona bába, természetgyógyász előadása